Jyotisha Shastra ନଜର ନ ଲାଗିବା ପାଇଁ କେଉଁ ତିଳକ ମଥାରେ ଲଗେଇବେ ଜାଣନ୍ତୁ…

ତିଲକ,ତ୍ରିଣ୍ଡ,ଟୀକା ଅଥବା ବିନ୍ଦି ଆଦିର ସିଧାସଳଖ ସମ୍ବନ୍ଧ ମସ୍ତିଷ୍କ ସହିତ ରହିଅଛି ମନୁଷ୍ୟର ଦୁଇବାହୁର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ (ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ତିଲକ ଲଗାନ୍ତି) ଅଜ୍ଞଚକ୍ର ଅଛି। ଏହି ଚକ୍ରଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିବା ପାଇଁ ସାଧକର ମନପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ସର୍ମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଯାଏ। ଏହାକୁ ଚେତନାକେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ କହିବା ଅନୁଚିତ ନୁହେଁ ଅର୍ଥାତ୍ ସମସ୍ତ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଚେତନାର ସଞ୍ଚାଳନ ଏହି ସ୍ଥାନରୁ ହୋଇଥାଏ। ଅଜ୍ଞାଚକ୍ର ମଧ୍ୟ ତୃତୀୟ ନେତ୍ର ଅଟେ ,ଏହାକୁ ଦିବ୍ୟନେତ୍ର ମଧ୍ୟ କହନ୍ତି। ତିଲକ ଲଗାଇଲେ ଆଜ୍ଞାଚକ୍ର ଜାଗି ଉଠେ,ଯାହାର ତୁଳନା ରାଡାର ,ଟେଲିସ୍କୋପ ଆଦି ସହ କରାଯାଇପାରେ ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତିଲକ ସମ୍ମାନ ସୂଚକ ମଧ୍ୟ ଅଟେ। ତିଲକ ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା ସାଧୁତା ଏବଂ ଧାର୍ମୀକତାର ଆଭାସ ମିଳିଥାଏ ।

ପର୍ବପର୍ବାଣୀ, ବିଜୟ ଉତ୍ସବ, ସୁଖର ମୂହୁର୍ତ୍ତ, ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପୂଜାରେ ତିଳକ ଲଗାଇବାର ବିଶେଷ ମାନ୍ୟତା ରହିଛି । ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ପୁରାଣ ବିଶ୍ବାସ ଅନୁଯାୟୀ, କପାଳରେ ତିଲକ ଲଗାଇବା ଆଜ୍ଞା ଚକ୍ରକୁ ଜାଗ୍ରତ କରେ । କୁଙ୍କୁମ-ଅକ୍ଷତ୍ ସହିତ ମାନସିକ ଏକାଗ୍ରତା ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ତିଲକ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାରେ ଚନ୍ଦନର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ କେଉଁ ଅଙ୍ଗୁଳୀ ସହିତ ତିଲକ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହା ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, କାରଣ ତିଲକ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଅଙ୍ଗୁଳୀ ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ଏବଂ ଅଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଅଙ୍ଗୁଳୀରେ ତିଲକ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର କଣ ରହିଥାଏ ପ୍ରଭାବ ।


ଅନାମିକା ଅଙ୍ଗୁଳୀରେ ବା ରିଙ୍ଗ ଫିଙ୍ଗରରେ ତିଲକ ଲଗାଇଲେ ମାନସିକ ଶକ୍ତି ଦୃଢ଼ ହୁଏ ଏହି ଅଙ୍ଗୁଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ, ତେଣୁ ଏହି ଅଙ୍ଗୁଳୀ ସହିତ ତିଲକ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ଆଜ୍ଞା ଚକ୍ର ଜାଗ୍ରତ ହୁଏ । ରିଙ୍ଗ ଅଙ୍ଗୁଳୀରେ ତିଲକ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ କେବଳ ଆଜ୍ଞା ଚକ୍ରକୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବା ପାଇଁ ପୂଜା ପାଠ୍ୟରେ ଏହି ଅଙ୍ଗୁଳୀ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ରିଙ୍ଗ ଅଙ୍ଗୁଳୀ ସହିତ ଚନ୍ଦନ ଲଗାଇବାକୁ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପ୍ରଦାନକାରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ବୃଦ୍ଧାଙ୍ଗୁଳୀ ଶୁକ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ଶୁକ୍ର ହେଉଛି ଧନ ଏବଂ ଯଶର ଏକ କାରକ, ତେଣୁ ଏହି ଅଙ୍ଗୁଳିରେ ଚନ୍ଦନ ତିଲକ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଧନ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଜଣେ ରୋଗୀକୁ ନିୟମିତ ଅଙ୍ଗୁଳୀ ବ୍ୟବହାର କରି ଚନ୍ଦନ ତିଲକ ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ । ମସ୍ତକରେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍ଗୁଳୀରେ ରୋଲୀ-କୁଙ୍କୁମ ର ତିଲକ ଏବଂ ଅକ୍ଷତ ଲଗାଇବା ହେଉଛି ବିଜୟର ପ୍ରତୀକ ।ସେଥିପାଇଁ ଅନେକ ସମୟରେ ବିଜୟ ପର୍ବ ଦଶହରା, ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନରେ ଭଉଣୀମାନେ ନିଜ ଭାଇର ବିଜୟ କାମନା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସମାନ ତିଲକ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି |

ତିଲକ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପାଇଁ, ତର୍ଜନୀ ଅଙ୍ଗୁଳୀ ଅର୍ଥାତ୍ ଛୋଟ ଅଙ୍ଗୁଳୀ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଅଙ୍ଗୁଳୀ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗୁଳୀର ପ୍ରୟୋଗ କେବଳ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ମୃତଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ପରିତ୍ରାଣ ପାଇଥାଏ ତର୍ଜନୀ ଅଙ୍ଗୁଳୀର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ଆଡ଼କୁ ନେଇଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ, କାହାକୁ ତିଲକ ଲଗାଇବା ସମୟରେ ସଠିକ୍ ଆଙ୍ଗୁଠି ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ।

Leave a Comment